Svjetska zdravstvena organizacija požuruje poduzimanje globalnog smanjenja uporabe zaslađenih napitaka
Oporezivanje zaslađenih napitaka može smanjiti njihovu potrošnju, reducirati pretilost, dijabetes tipa 2, i propadanje zubi, tvrdi novi izvještaj SZO-a.
Porezna politika, kojom se povećava cijena slatkih napitaka za najmanje 20%, uzrokovati će proporcionalno smanjenje uporabe tih proizvoda. Ovo se može iščitati u izvještaju “Porezna politika prehrane i prevencija nezaraznih kroničnih masovnih bolesti”.
Smanjena potrošnja slatkih napitaka dovodi do manje dostupnih slobodnih šećera, te ukupno do manje kalorija, unapređuje prehranu i uzrokuje da ljudi manje pate od debljine, pretilosti, dijabetesa i propadanja zubi.
Pregledi
Sudeći prema novom izvještaju SZO-a, nacionalni prehrambeni pregledi pokazuju da pića i hrana bogata slobodnim šećerima može bit glavni izvor nepotrebnih kalorija, posebno u djece, mladih i mladih odraslih…više
Studija, nadalje ističe da će neke skupine, uključujući osobe sa niskim prihodima, mlade ljude i one koji učestalo konzumiraju nezdravu hranu i napitke, vrlo osjetljivo reagirati na promjene cijena pića i hrane, te tako dobiti najveću zdravstvenu korist.
Porezna politika treba ciljati hranu i pića za koje postoje dostupne zdravije zamjene. Izvještaj predstavlja rezultat sastanka svjetskih stručnjaka, održanog pod pokroviteljstvom SZO-a, sredinom 2015. godine. To je predstavljanje 11 nedavnih sustavnih pregleda o djelotvornosti porezne politike na poboljšanje prehrane i preveniranje nezaraznih masovnih bolesti, a temelji se na tehničkom sastanku svjetskih eksperata.
Njemačka studija “Učinci oporezivanja sećera – zaslađenih napitaka, na zubni karijes i troškove njegovog liječenja”, ostvarena je pod vodstvom Falka Schwendickea, sa medicinskog sveučilišta Charite u Berlinu, u SR Njemačkoj…više
U tome istraživanju Schwendicke i suradnici ostvarili su primjenu oporezivanja zaslađenih napitaka sa 20% u prodajnoj mreži, i zaključili da je ovaj porez smanjio prirast zubnog karijesa i troškova liječenja, posebno mlađih osoba i onih s manjim dohotkom. Ta stopa poreza od 20%, koja je bila primijenjena, može pomoći da se smanji stopa pretilosti, porasta zubnog karijesa i vjerojatnih drugih pratećih bolesti, kao što je dijabetes.
Ovo istraživanje objavljeno je početkom listopada 2016. godine, u online izdanju časopisa Journal of Dental Research, i predstavlja prvo ekonomsko vrednovanje učinaka poreza na prirast zubnog karijesa i troškove njegovoga liječenja.
Izvor: http://www.hkdm.hr/